Zámek Orlík

Zámek Orlík

Na skalním ostrohu přehrady řeky Vltavy stojí překrásný zachovalý zámek Orlík , který v době před zátopou řeky stejnojmennou přehradní nádrží evokoval s cca 60 m vysokou skalou při pohledu od řeky skutečné orlí hnízdo.
Zdánlivým paradoxem je několikakilometrový sjezd z opačné strany k zámku. Tento původně královský hrádek z 13. století se dostal do rukou rodiny Schwarzenbergů dědictvím po Eggenbercích počátkem 18 století.

 


Rozdělením schwarzenbergského majetku na dvě autonomní větve počátkem 19. století znamenalo upření pozornosti na tento zámek představitelem tzv. „sekundogenitury“, Karlem Filipem (polní maršálek a vítěz nad Napoleonem) a jeho manželkou. Začala postupná přestavba a budování trvalého sídla.
Do dnešní podoby byl přestaven v druhé polovině 19 století a kolem zámku vybudován park v anglickém stylu.

Vodní plocha přehrady kolem zámku dnes vytvořila jiná, stejně atraktivní pohledová zákoutí. Nutno poznamenat, že současný restituent Karel VII. Schwarzenberg (http://www.karelschwarzenberg.cz/) se rozhodl po navrácení majetku a posouzení situace tento zámek zanechat především návštěvám veřejnosti a nepřenesl sem své bydlení v Čechách. Ročně navštíví tuto atraktivní lokalitu na 55 tisíc tuzemských i zahraničních turistů. Vítejte dále na stránkách věnovaným národní kulturní památce, zámku Orlík nad Vltavou.

Line Erb

ask

Více informací o zámku Orlík naleznete zde

Prodej dřeva